CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
1. Czym jest Plan Akcjonariatu Pracowniczego?
Plan Akcjonariatu Pracowniczego to możliwość zainwestowania kapitału, zastrzeżona wyłącznie dla pracowników Spółki lub Grupy. Plany te umożliwiają pracownikom spełniającym określone warunki dokonanie zakupu akcji ich firm na uprzywilejowanych warunkach.
2. Czy oferta ta będzie przeprowadzana co rok?
Jest to drugi plan w ciągu dwóch lat. Grupa planuje w nadchodzących latach regularnie oferować tego typu plany, lecz bez gwarancji długości odstępów czasu pomiędzy nimi.
3. Kto może wziąć udział w subskrypcji?
W subskrypcji mogą wziąć udział pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przez jedną z uczestniczących w realizacji planu Spółek należących do Grupy, których nieprzerwany staż pracy wynosi co najmniej 24* miesiące na dzień zamknięcia subskrypcji, czyli 22 czerwca 2022 r. - muszą oni w tym terminie być pracownikami Grupy.
* Należy pamiętać, że w niektórych krajach obowiązują dodatkowe kryteria dotyczące warunków udziału - należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w Suplemencie Krajowym.
4. Kiedy należy przeprowadzić subskrypcję?
Subskrypcja może zostać przeprowadzona wyłącznie w dniach od 8 do 22 czerwca 2022 r. (do godziny 23.59 czasu CET- Central European Time).
5. W jaki sposób przeprowadzić subskrypcję?
Subskrypcja jest przeprowadzana za pośrednictwem sieci Internet, przy wykorzystaniu narzędzia opracowanego specjalnie na potrzeby tej operacji, wykorzystując osobiste dane do logowania („nazwa użytkownika” i „hasło”), przekazane pocztą e-mail lub pocztą zwykłą (jeżeli pracownik nie przekazał swojego adresu e-mail). Niemniej jednak, w przypadku pracowników niedysponujących adresem poczty e-mail - zarówno zawodowym, jak i prywatnym - możliwe jest również wypełnienie formularza subskrypcyjnego i przekazanie go korespondentowi Działu Personalnego w danej lokalizacji. Aby mógł zostać uwzględniony, formularz ten musi być wypełniony, podpisany i przekazany miejscowemu korespondentowi Działu Personalnego przed zakończeniem okresu subskrypcyjnego, czyli do godziny 23.59 czasu CET w dniu 22 czerwca 2022 r.- obowiązuje data dostarczenia do Spółki.
6. Co zrobić, jeżeli pracownik nie otrzymał / zgubił swoje dane do logowania, umożliwiające przeprowadzenie subskrypcji?
Pracownicy mogą wysłać wiadomość e-mail na adres [email protected] w okresie subskrypcji, jeśli będą potrzebować pomocy w nawiązaniu połączenia lub subskrypcji. Również miejscowy korespondent może wygenerować dla pracownika nowe hasło w narzędziu subskrypcyjnym.
7. Czy możliwe jest zmodyfikowanie / anulowanie subskrypcji?
Pracownik może zmodyfikować swoją subskrypcję przeprowadzoną przez Internet do ostatniego dnia okresu subskrypcyjnego, czyli 22 czerwca 2022 r. Po zakończeniu okresu subskrypcyjnego nie jest możliwe przeprowadzenie żadnych dalszych modyfikacji, a subskrypcja obowiązuje nieodwołalnie. Pracownik jest zobowiązany do zapłaty pełnej kwoty swojej inwestycji.
8. Co stanie się w razie odejścia z grupy?
W razie odejścia pracownika z Grupy po zakończeniu okresu subskrypcji może on brać udział w planie. Jego udziały w funduszu FCPE bedą dostępne do wykupu po dacie rozwiązania umowy.
9. Jaka jest minimalna kwota subskrypcji?
Minimalna kwota subskrypcji odpowiada wartości jednej akcji L’Oréal.
10. Jaka jest maksymalna kwota subskrypcji dla pracownika?
Maksymalna inwestycja to 50 akcji L’Oréal o wartości nie wyższej niż 25% wynagrodzenia rocznego brutto Pracownika w roku 2022.
11. Co oznacza „wynagrodzenie roczne brutto”?
Wynagrodzenie roczne brutto obejmuje wszystkie kwoty wynagrodzenia i wypłaconych premii oraz Profit Sharing w roku 2022.
12. Jakie jest ryzyko, jeżeli pracownik nie będzie przestrzegał limitu wynoszącego 25% wynagrodzenia rocznego brutto?
Każdy pracownik zobowiązuje się do przestrzegania tego limitu, podpisując (na stronie internetowej lub na papierze) swój biuletyn subskrypcyjny. Istnieje ryzyko, że wartość jego subskrypcji zostanie ograniczona, jeżeli nie przestrzegał ww. limitu.
13. Kiedy otrzymam uzupełnienie subskrypcji?
W ramach uzupełnienia subskrypcji, akcje są przekazywane w chwili zakończenia okresu zablokowania, czyli około 26 lipca 2027 r. , jeżeli spełnione są obowiązujące warunki (patrz w suplemencie krajowym).
14. Jakie są przypadki wcześniejszego odblokowania?
Zasady obowiązujące w Państwa kraju zostały określone w suplemencie krajowym.
15. W jaki sposób pracownik jest informowany o przekazaniu akcji?
Podczas subskrypcji przeprowadzanej za pośrednictwem internetu, pracownik otrzyma potwierdzenie odbioru określające liczbę akcji i/lub kwotę subskrypcji. Dokumenty te będą w razie potrzeby dostępne dla korespondentów. Każdy pracownik, który przeprowadzi subskrypcję otrzyma w lipca 2022 roku pismo potwierdzające liczbę przyznanych mu udziałów i/lub akcji. Ponadto, w 1-szym kwartale 2023 roku otrzyma wyciąg z rachunku potwierdzający saldo jego aktywów. Za pośrednictwem funduszu FCPE, pracownicy będący akcjonariuszami będą dysponować dostępem do witryny internetowej firmy Amundi pod adresem www.amundi-ee.com, gdzie będą mogli sprawdzać saldo swojego rachunku i zarządzać posiadanymi aktywami.
16. W jaki sposób można uzyskać wcześniejsze odblokowanie swoich akcji?
Przypadki wcześniejszego odblokowania są zatwierdzane przez korespondenta lokalnego, zgodnie z warunkami wcześniejszego odblokowania wymienionymi w suplemencie krajowym. Korespondent zatwierdza otrzymany od Pracownika wniosek o wcześniejsze odblokowanie i przekazuje go do banku Amundi ESR lub BNP.
17. Czy możliwe jest odblokowanie tylko części swoich aktywów?
Tak. Możliwe jest złożenie wniosku o odblokowanie całości lub jedynie części akcji subskrybowanych i zablokowanych. Niemniej jednak, określona przyczyna odblokowania może zostać wykorzystana tylko raz: jeśli w przypadku wcześniejszego odblokowania odblokowana zostanie jedynie część aktywów, pozostała część pozostanie zablokowana, aż do upływu określonego terminu, chyba że wystąpi inny przypadek wcześniejszego odblokowania.
18. Czym jest dywidenda?
Dywidenda odpowiada części zysków przekazywanej przez firmę jej akcjonariuszom. Jej wypłata nie następuje automatycznie w każdym roku - jest ona uzależniona od wyników uzyskanych przez Grupę oraz decyzji podejmowanej przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
19. Czy dywidendy pozostają zablokowane?
Dywidendy są wypłacane corocznie po przeprowadzeniu posiedzenia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zatwierdzającego zestawienia finansowe firmy za poprzedni rok obrachunkowy.
20. Czym jest zysk / strata?
Zysk odpowiada różnicy pomiędzy ceną sprzedaży posiadanych akcji, a początkowo dokonaną inwestycją. Jeżeli różnica ta jest dodatnia, akcjonariusz uzyskuje zysk. W przeciwnym wypadku akcjonariusz ponosi stratę.